WİNDOWS 7 VE XBOX SATIŞINA YASAK!

MS, Motorola ile girdiği patent savaşında büyük bir darbe yedi. Motorola isterse… 

Microsoft ve Motorola arasındaki patent kavgası, Microsoft’un, Motorola’yı, elindeki patentleri “insafsız” fiyatlarla kendisine lisanslamak istediği iddiasıyla açtığı dava ile başlamıştı. Bunun üzerine Motorola, yazılım devine karşı dava açmış ve başta Windows 7 ileXbox olmak üzere, pek çok ürününde kendisine ait 2 patenti izinsiz kullandığını iddia etmişti.

Davanın Almanya’daki ayağında çıkan karar, Microsoft için büyük bir hüsran oldu. Mahkeme, aldığı kararla, Microsoft’un Motorola patentlerini ihlal ettiğini duyurdu. Bu karar, Windows 7, Xbox, Internet Explorer gibi Microsoft ürünlerinin, Almanya’daki satışının yasaklanması anlamına geliyor.

Bu ürünlerin yasaklanması için, Motorola’nın başvuru yapmasıgerekiyor. Ancak kararı alan hakim, Motorola’ya şimdilik böyle bir başvuru yapmama çağrısında bulundu. Bu çağrının nedeni ise, davanın ABD ayağının sonucunun beklenmesi. Eğer Microsoft bu davayı da kaybederse, Windows 7 gibi önemli Microsoft ürünleri, Almanya’da toplatılabilir.

Motorola şimdilik bir satış yasağı başvurusunda bulunmuş değil. Hakimin isteği doğrultusunda, ABD’deki davanın sonuçlanmasını bekleyeceği düşünülüyor.