TRABZON HURMASI BEZOAR TIKANIKLIK İNCE BAGIRSAK MİDE TIKANIKLIĞI YAPIYOR

Halk arasında “Trabzon hurması” olarak bilinen persimmon, portakal ve diğer turunçgiller selülozdan zengin etli, lifli meyve ve sebzelerin mide ve ince bağırsakta kümeleşip sertleşerek sağlık problemleri yarattığını belirttiler.

Hastaneye karın ağrısı, bulantı, kusma şikayetleri ile gelen bir hastaya yapılan incelemelerde ince bağırsakta tıkanıklık olduğu tespit edildi. Ameliyata alınan hastanın ince bağırsağında bulunan bezoar (bazı madde liflerinin kümeleşip sertleşmesi ile oluşan kitle) çıkarıldı.

Bezoaron en sık oluşma sebebinin halk arasında “Trabzon hurması” olarak bilinen persimom olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanları Opr. Dr. Kerim Güzel ve Opr. Dr. Muzaffer Al,”Bezoarlar, gastrointestinal kanalda birikmiş, sindirilmemiş veya kısmensindirilmiş gıda artığı veya yabancı materyallerden oluşan kütle oluşturmuş yapılardır. Bezoarlar; bitkisel besinlerin fibrinlerinden oluşan bezoarlar(fitobezoar), saç tırnak gibi sindirime uğramayan maddelerin alımı ile oluşan bezoarlar (trikobezoar), konsantre süt ve süt ürünlerinin oluşturduğu bezoarlar(laktobezoar)olarak gruplandırılır. Klinikte en sık rastlanan formufito bezoarlardır. Bezoarlar klinikte epigastrik ağrı, hazımsızlık, şişkinlik ve sıklıkla jejunum veya proksimal ileum düzeyinde meydana gelen ince bağırsak tıkanıklığına bağlı klinik bulgular ile kendini gösterebilirler. İnce bağırsak delinmelerine yol açabilirler. En sıklıkla tespit edilen bezoar tipifitobezoarlardır. Bunların gelişmesine yol açan gıdalar memleketimizde Trabzon hurması olarak bilinen persimmon, portakal ve diğer turunçgiller, selülozdanzengin etli meyveler ve sebzelerdir. Persimmonda shibutal vardır. Shibutalmidede asit ile reaksiyon gördüğü zaman erimeyen vizköz bir materyal oluşur. Özellikle geçirilmiş ameliyat sebebiyle asit sekresyonu ve motilitesi azalmış bir midede, bu vizköz materyal, bezoar oluşması için bir nukleus oluşturabilir”şeklinde konuştu.