SALEP NASIL YAPILIR? SALEP

salep
salep_bitkisi

Salep salepgillerden otsu bitki cinsi. kökü iki yumrulu, dik gövdeli, tekçiçek kurulu çok çiceklidir. taç ve çanak yapraklar çana benzer biçim oluşturur. familyanın öbür üyelerinde de farklılaşan taç yaprak salepte tek parçalıdır. genellikle bataklık ve nemli yerlerde görülen “salep”, türkiye de içinde olmak üzere, avrupa, asya ve kuzey amerika’da doğal olarak yetişir. nişastalı yumruları yine salep adıyla kıvamlı bir içecek yapımında kullanılır.

Botanik Bilgi : Salepgiller familyasından; tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane yumru vardır. Gövdesi, dik ve silindirimsidir. Çiçekleri salkım veya başak şeklindedir. Kullanılan yeri köklerindeki yumrularıdır. Yurdumuzda birçok çeşidi vardır.
Adi salep (Orchis maculata) ormanlarda ve nemli çayırlarda yetişir. Anadolu salepotu (Orchis anatoiica) kırmızı veya mor çiçeklidir. Gıda olarak kullanıldığı gibi ev ilaçlarında da kullanılır.

salepfincan-tarcin1Yetiştirildiği Yerler : Türkiye olup özelikle batı Akdeniz, Eğe, Marmara ve batı Karadeniz bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilir.

Toplanması – Saklanması : Toprak kazılarak kökünün yumruları alınır.

Bilinen Bileşimi : Salep yumruları müsilaj, glikoz ve uçucu bir yağ taşır.

Faydaları :

Göğsü yumuşatır, öksürük ve bronşitte faydalıdır.

Kabızlığı giderir. Basur memelerinde faydalıdır.

Zihni çalışma gücünü artırır. Kalbi kuvvetlendirir.

Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar.

Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.

Vücudun ısınmasını sağlar.Cinsel gücü artırır.
salep4salep2 salep3

salepfincan-tarcinKullanım Şekli : Öğütülmüş kök yumrulardan 1 çay kaşığı az su ile bulamaç hale getirilip üzerine 300 gr. su konarak karıştırılıp 15 dakika kaynatılır. Bal ile tatlandırılarak üzerine zencefil ekilerek sıcak sıcak içilir. Aynı tarif süt ile de yapılabir. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı içilir.