OSMAN KAVUNCU KAYSERİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANI

Osman Kavuncu

 1918 yılında Kayseri’de doğdu. Babası, Sadık Efendi Hoca’nın oğlu Murat Efendi; Annesi, Akçakayalızade Esat Bey’in kızı Ulviye Hanım’dır.İlk, orta ve Kayseri Lisesindeki Lise tahsilinden sonra, İstanbul Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulunu bitirerek mezun oldu.

Kayseri Uçak Fabrikasına Muhasebe şefi olarak girdi. Bir süre sonra buradan ayrılarak “Doğruyol” gazetesini çıkardı.9 Eylül 1950 – 7 Şubat 1954 ve 7 Şubat 1954 – 17 Eylül 1957 tarihleri arasında, iki devre Kayseri Belediye Başkanlığı yaptı.      1957 seçimlerinde Demokrat Parti listesinden Kayseri milletvekili olarak Meclis’e girdi. 1960 askeri harekâtından sonra Yassıada’da yargılanmış ve 7 yıl hapis cezasına çarptırılarak Kayseri cezaevine konulmuştur.  Narin yapılı bir insan olan Kavuncu’ nun, hapishanede sağlık durumu bozulmuş, bu nedenle 2 Ekim 1962’de tahliye edilmiştir.Cumhuriyet Mahallesinde, Turan Otelinin karşısında, bir sigorta temsilciliği açarak, sigorta işleri yapmaya başlamıştır. 11 Kasım 1966’da hastalığı artarak vefat etmiştir.Belediye Başkanlıkları sırasında Kayseri’ye önemli hizmetler yapmıştır. Kayseri hâlen O’nun zamanında yapılan altyapı, cadde ve sanayi merkezinin izlerini taşır. Şehir merkezinde kendi ismini taşıyan bir mahalle, bir cadde ile bir geçit ve sanayi sitesi vardır.Kayseri’nin modern şehircilik anlayışına damgasını vuran Osman Kavuncu’nun, dönemin Başbakanı Adnan Menderes ile çektirdiği fotoğraflar Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi’nde sergileniyor.

OSMAN KAVUNCU
OSMAN KAVUNCU

Kayseri’nin geniş yolları ve şehir plancılığı konusundaki başarısı nedeniyle belediye başkanlığı döneminde şehirleşmeye damgasını vuran adam olarak bilinen Osman Kavuncu 58 yaşında vefat etti. Kayseri’ye modern şehircilik anlayışını getiren Osman Kavuncu’nun ismi büyük bir bulvara verildi.

Bedeni rahatsızlığı nedeniyle ‘Kambur’ olarak anılan bir adam olan Osman Kavuncu 11 Kasım 1966 yılında vefat etti.

Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi’nde ise dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve beraberindeki Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan’ın Osman Kavuncu’yu ziyareti ile Osman Kavuncu’nun, Adnan Menderes’in elini öperken çekilen fotoğraflar sergileniyor.

İyi derecede saz çalardı. Kendisine ait olan ve Eğribucak Bağlarında çalıp söylediği “Asmalarda Kol Uzatmış Dallere” türküsü meşhurdur. Bu güzel türkü gibi, daha bir çok Kayseri türküsünü derleyerek, Türk Halk Müziği repertuarına girmesini sağlamıştır.

OSMAN KAVUNCU NUN O MEŞHUR TÜRKÜSÜNÜ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ…

-OSMAN KAVUNCU RESİMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…