Mimarsinan’ın Padişahtan Aldığı Ağırnas Fermanı

Mimarsinan’ın Padişahtan Aldığı Ağırnas Fermanı

İkinci Selimin padişahlığı döneminde Kıbrıs Fethinden sonra Anadolu’dan buraya Türk aileler gönderilmeye zorlanır.

Kayserinin Ağırnas köyü, Bürüngüz ve İsgobi’dene (subaşı) göç için ferman çıkar. Bunu duyan Sinan padişaha koşar ve kendi köyü Ağırnas akrabalarının olduğu Bürüngüz ve İsgobi köylerinin ahalilerinin bu göçden bağışlanmalarını diler.

Padişah; 86 yaşına gelmiş bu büyük insanın isteğini geri çeviremez ve bu köyleri göçden muaf tuttuğunu bildiren şu fermanı gönderir.

“Akdağ kadısına ve Hüseyin çavuş’a hüküm ki: Şimdi Hassa Mimarlarımın Başı mektup gönderip, Kıbrıs’a şevki ferman olunan Kayseri halkından kendi oturduğu Ağırnas adlı köy halkı ve diğer köyde oturan akrabasından, Keçibürüngüz de Sanoğlu Düvenci ile Üsgöbi köyünden Ulise ve Kudişan adlı zımmilerin Kıbrıs’a gönderilmekten bağışlanmasını dilemektedir.

Sözü edilenin oturduğu söylenen köyünden ve akrabasından olan adı geçenler Kıbrıs’a sürülmekten bağışlanmasını emredip, buyurdum ki; emrim varıp ulaştıkça sözü edilenin eskiden oturduğu yukarda anlatılan köyünden ve akrabasından olanların Kıbrıs’a gönderilmek için deftere yazılmış olsalar bile çıkarıp, “Kıbrıs’a sürgün olanlardansınız” diye incitilmelerine de engel olasınız ve bu yüce hükmümü mahfuz sicile kaydeyleyip ellerinde bırakasınız.”

Sahibi olan Mehmet ustaya verildi. 7 Ramazan 981 (M. 1583)

Sinan köyünün ve akrabalarının bu göçden bağışlanmasına çok sevinir ve şöyle der :

“O köy bu hizmete layıkdır. Eğer Ağırnas olmasaydı bende olmayacaktım. Köyüm beni yetiştirdi.”

ALLAH RAHMET EYLASİN MEKANI CENNET OLSUN.

Bizde bu fermandan Mimar Sinan’ın Ağırnaslı bir Türk ailenin ferdi olduğunu anlıyoruz.