FTP NEDİR ? FTP’YE NASIL BAĞLANILIR ?

Web dünyasına yeni adım atmış kişilerin ilk bilmesi gerekenlerden biriside Ftp kullanımıdır. Bu konumuzda Ftp nedir ? ve Ftp’ye Nasıl Bağlanılır ? Sorularını ayrıntılı bir şekilde cevaplayıp, rahatça kullanmanın yollarından bahsedeceğiz. İlk olarak Ftp nedir ? Sorusundan başlayalım.

Ftp Nedir ?

FTP( File Transfer Protocol) iki bilgisayar arasında dosya transferini sağlayan, İnternet ile beraber ilk geliştirilen protokoldür. Genel amacı ise, bilgisayarların birbirleriyle, eş zamanlı olarak dosya alıp/verme işlemi gerçekleştirmesidir. Transfer işlemini hızlandıran ve bizlere ek olarak transfer işlemininde yardımcı olacak programlar mevcuttur. Çoğu Webmaster bu programlar vasıtasıyla transfer gerçekleştirir. Ftp’nin ne olduğunu öğrendiğimize göre artık nasıl bağlanılır ve işlemler nasıl gerçekleştirilir kısmına gelebiliriz.

Ftp’ye Nasıl Bağlanılır ?

Yukarıda söylediğim gibi, bir çok Webmaster dosya transferi yapmak için, bu alanda bulunan programları kullanmaktadır. Bu programların transfer hızı ve bize sağladığı imkanlar daha fazladır. Bu konuda  benim ve bir çok kişinin tercih ettiği FileZilla programı kullanarak nasıl ftp’ye bağlanıp, nasıl dosya transferi yapacağımızdan bahsedeceğiz.

İlk olarak Buradan FileZilla programını indiriyoruz. Siteye girdiğinizde göreceksiniz, bir çok işletim sistemine uyumludur ve bundan dolayı da çok tercih ediliyor olabilir. Programı indirip kurduktan sonra, gelelim bağlanma işlemlerine.  Programı açtıktan sonra karşınıza aşağıda bulunan resim gibi bir pencere gelecek.

Bu pencerede sizin işinize yaracak kısımlardan kısaca bahsedelim. İlk olarak Ftp’ye bağlanmak için bir hosting paketine ihtiyacınız olduğunuzu biliyorsunuzdur. Hosting paketiniz mevcut ise, hosting yöneticilerinin size verdiği giriş bilgilerini kullanacaksınız.

Sunucu: Hosting firması tarafından size verilen sunucu adresini buraya yazın.

Kullanıcı Adı: Hosting firması tarafından size verilen kullanıcı adını yazın.

Parola: Hosting firması tarafından size verilen şifreyi yazın.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra, sitenize ftp aracılığıyla dosya aktarımı yapabilirsiniz.