DİKKAT! PARANIZ 10 DAKİKADA UÇABİLİR | SON DAKİKA FİNANS VE EKONOMİ HABERLERİ

Dikkat! Paranız 10 dakikada uçabilir 

Yeni protokolle birlikte hesabınızdaki para 10 dakikada buharlaşabilirSGKya borcu olanlar dikkat! İmzalanan protokol doğrultusunda hesabınızdaki para 10 dakikada buharlaşabilir.Sosyal Güvenlik Kurumu ile Adalet Bakanlığı protokol imzaladı. Artık SGKya borçlu olanların banka hesaplarındaki paralara 10 dakikada haciz konulacak.

Bugünün haberine göre kağıt ortamındaki yazışmalarla en erken bir haftada biten icra ve hacizler artık dakikalar içinde tamamlanacak. Prim borçları için otomatik icra sistemine geçen SGK, elektronik haciz uygulaması da başlatacak.

12.4 MİLYON LİRAIK TAHSİL

Adalet Bakanlığı ile imzalanan protokol sayesinde, SGKya borçlu olan kişilerin haciz işlemleri 10 dakikada sonuçlanacak. Elektronik haciz sistemiyle SGK, yaklaşık 12.4 milyon liralık alacağını tahsil edecek.

100 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÜZÜLECEK

Elektronik haciz sistemi, borçlu işverenler ve Bağ-Kurlular başta olmak üzere 100 binden fazla vatandaşı üzecek. SGKya borcu olanların banka hesaplarındaki paralar 10 dakikada buharlaşabilecek.İşte Sadettin Orhanın kaleminden yeni protokolün detayları…

10 DAKİKADA İCRALIKSINIZ

Bildiğiniz gibi Türkiye tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması geçtiğimiz yıl gerçekleşti.Devlet, vergi ve sigorta primi başta olmak üzere pek çok alacağı için vatandaşla uzlaştı. Açıkçası, bu uzlaşmaya yanaşmayan borçlular için sıkı bir takibin başlayacağını bekliyorduk.Zira ekonomi yönetimi borcunu yapılandırmayanın canına okuruz anlamına gelen mesajlar veriyordu. İşte bu mesajı uygulamaya dönük ilk adımları Sosyal Güvenlik Kurumu attı.Prim borçları için otomatik icra sistemine geçen SGK, şimdi de elektronik haciz uygulamasını başlatıyor.

PROTOKOL TAMAM

Elektronik haciz için SGK ile Adalet Bakanlığı bir protokol imzaladı. Protokole göre SGKya borçlu olan kişilerin haciz işlemleri, resmi yazışmalar ve bürokratik süreçlere gerek kalmadan 10 dakika içinde sonuçlandırılabilecek.Daha önce kağıt ortamında yapılan yazışmalarla en erken bir haftada bitirilebilen icra ve haciz işlemleri, bundan sonra dakikalar içinde tamamlanacak. Ayrıca elektronik haciz uygulamasıyla SGKnın 12,4 milyon TL tasarruf sağlayacağı tahmin ediliyor.

PARANIZ BUHARLAŞIRSA

Yeni sistem SGK için hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlarken, prim tahsilat oranını da artırmış olacak. Fakat elektronik haciz sistemi, borçlu işverenler ve Bağ-Kurlular başta olmak üzere SGKya borcu olan 100 binden fazla vatandaşı üzeceğe benziyor. Biz şimdiden uyarmış olalım. Hesabınıza yatırdığınız paranın 10 dakika içinde buharlaştığını görürseniz, aklınıza ilk önce SGKya olan borcunuz gelsin.